فروش ماهیهای آب شور و شیرین و انواع ریف

مشاوره و راهنمایی و نصب انواع آکواریوم

مراحل آماده سازی آکواریوم آب شور

 

مراحل آماده سازی آکواریوم آب شور :

 

 

 

1-     تهیه آب شور

ریختن آب داخل آکواریوم(استفاده از آب شهری یا آب معدنی ) –  استفاده از محلول (مانند AQUATAN) برای از بین بردن املاح سنگینی که در حالت طبیعی در آب وجوددارند – بعد از گذشتن 2-1 ساعت اضافه کردن نمک را آغاز می کنیم که بهتر است به جای خالی کردن کامل نمک در آب آکواریوم ، آن را به صورت کم کم در سطلی جدا با آب آکواریوم مخلوط کرده سپس داخل آکواریوم بریزیم .

 

 

 

2-     آماده سازی مدیای قسمت بیولوژیک

قسمت بیولوژیک آکواریوم آب شوردر واقع حکم قلب تپنده آکواریوم ما را دارد و تمامی مواد لازم برای باکتری سازی و آماده سازی آب آکواریوم در این قسمت قرار می گیرد. این قسمت معمولا به سه صورت در آکواریوم آب شور ساخته می شود : 1- فیلتر سطلی 2- بیولوژیک داخلی 3- سامپ

که  در حال حاضر روش سامپ پر کاربرد ترین و مناسب ترین نوع  برای ساخت قسمت بیولوژیک است.

موادی که در این قسمت باید استفاده شود عبارتند از:

1- مواد لازم و مناسب برای باکتری سازی آب آکواریوم آب شور (مانند نخودی ، Sipurax ، Bioball)

2- مواد لازم و مناسب برای از بین بردن فسفات (Po4) آب آکواریوم آب شور (مانند Phosvec Granulat)

3- مواد لازم و مناسب برای از بین بردن سیلیکات (Co3) آب آکواریوم آب شور (مانند Silicate Clear)

دستگاه های مورد استفاده در قسمت بیولوژیک (بیولوژیک داخلی و سامپ)

1- اسکیمر ، که نسبت به لیتراژ آب آکواریوم آب شور باید اسکیمر مناسب تهیه شود.

2- واترپمپ ، که نسبت به لیتراژ آب آکواریوم آب شور باید واترپمپ مناسب تهیه شود.

* توجه : واترپمپی ایده آل است که توانایی داشته باشد در هر ساعت چهار بار آب آکواریوم آب شور را به گردش در بیاورد.

3- فیلتر وول ، که عمل گرفتن فضولات و ذرات معلق در آب آکواریوم آب شور را به عهده دارد. فیلتر وول همیشه در اولین قسمت بیولوژیک قرار می گیرد و در آکواریوم هایی که دارای اوورفلو می باشند، در بالاترین قسمت اوورفلو قرار می گیرد.

4- بخاری ، که برای تنظیم درجه حرارت آب آکواریوم آب شور استفاده می شود. 

 

 

 

3-     باکتری سازی در آب آکواریوم

 

مواد استفاده شده در قسمت بیولوژیک آکواریوم آب شور، عمل باکتری سازی را بر عهده دارند. این مواد به دلیل وجود منافذ بسیار ریز و میکرونی و فضای تاریک موجود در این منافذ ، شرایط ایده آل تولید و تکثیر باکتری ها را ایجاد می کند.

در شرایط عادی چرخه باکتری سازی در آکواریوم آب شور به زمانی حدود 1 تا 2ماه احتیاج دارد ، ولی برای تسریع در این امر می توان از محلول باکتری زنده   استفاده کرد. که با استفاده از این محلول سرعت باکتری سازی در آکواریوم آب شور به یک هفته تا ده روز کاهش پیدا می کند.

 

 

4-     تست آب آکواریوم قبل ازخرید ماهی

 

 قبل از خرید ماهی برای آکواریوم آب شور آب آکواریوم باید شرایط شیمیایی مناسب را برای زندگی ماهی داشته باشد . مهمترین عناصر شیمیایی قبل از اضافه کردن ماهی به آکواریوم آب شور ، آمونیاک (NH3, NH4) و نیتریت (NO2) هستند که همیشه در تست باید این دو عنصر در حد صفر باشند.

در صورت ایده آل بودن شرایط شیمیایی آب ، می توان ماهیی را به عنوان ماهی تست به آکواریوم آب شور اضافه کرد . پس از یک هفته دوباره آب آکواریوم آب شور را تست کرده و در صورت ایده آل بودن شرایط شیمیایی آب ، می توان دوباره ماهی به آکواریوم اضافه کرد.

 

 

 

5-     شرایط شیمیایی مناسب برای آب شور

 

شرایط شیمیایی آب آکواریوم آب شور را می توان در دو بخش : شرایط شیمیایی مناسب برای نگهداری ریف و شرایط شیمیایی مناسب برای نگهداری ماهی ، تقسیم کرد

عناصر شیمیایی و عدد مناسب آن در هنگام تست برای ریف :

آمونیاک NH3,NH4 ~ 0

نیتریت NO2 ~ 0

نیترات NO3  بین 0-20

فسفات PO4 ~ 0

سیلیکات SIO3 ~ 0

کلسیوم Ca بین 400-450

منیزیوم Mg ~ 1300

سختی کربنات KH بین 8-12

اسیدی یا قلیایی PH بین 8-5/8

مس Cu ~ 0

عناصر شیمیایی و عدد مناسب آن در هنگام تست برای ماهی :

آمونیاک NH3,NH4 ~ 0

نیتریت NO2 ~ 0

نیترات NO3  بین 0-50

اسیدی یا قلیایی PH بین 8-5/8

 

 

 

6-     صخره چینی در آکواریوم آب شور

 

صخره چینی در آکواریوم آب شور به دو صورت انجام می گیرد:

1-      صخره چینی با مرجان ها و صخره های  مرده

2-      صخره چینی با صخره زنده Live Rock   

*توجه : اکثر آکواریوم داران حرفه ای ، به علت شرایط خاص بیولوژیکی صخره زنده Live Rock  از این روش صخره چینی استفاده می کنند.

 

 

7- نورپردازی حرفه ای برای آکواریوم آب شور

نورپردازی در آکواریوم آب شور را می توان بخ دو روش انجام داد :

1-      نورپردازی آکواریوم آب شور بوسیله لامپ های مهتابی مخصوص مانند Blue Ski و Deep Sea

2-      نورپردازی آکواریوم آب شور بوسیله لامپ های متال

 

 

 

 

+ نوشته شده در  دوشنبه چهاردهم شهریور ۱۳۹۰ساعت 14:29  توسط مهرداد  | 

راه اندازی آکواریوم آب شور

دو اصل مهم برای داشتن یک آکواریوم آب شور اصولی داشتن اسکیمر نسبت به لیتراژ آب و دیگری داشتن مواد بیولوژیکی مناسب برای آکواریوم می باشد.

در آکواریوم های تا لیتراژ200 لیتر می توان از فیلتر سطلی یا فیلترهای بیولوژیکی بغل استفاده کرد ولی بهتر است لیتراژهای بالاتر را از سیستم سامپ استفاده کنید.

لوازم مورد نیاز برای راه اندازی آکواریوم آب شور:

1.         محلول ضد کلر و فلزات سنگین

2.         نمک که بهتر است از نمک هایی که دارای عناصر کمیاب می باشند استفاده کنید(نمک ریف)

3.تست نیتریت و تست آمونیاک (NH3,NH4--NO2)      

4.         محلول باکتری ساز

5.         فیلتر وول

6.         اسکیمر

7.         مواد بیولوژیکی

8.         فیتینگ

9.         ماسه کف آکواریوم

10.     بخاری یا گرم کن دمای آب

11.     واتر پمپ که قدرت آن بستگی به لیتراژ آکواریوم شما دارد

12.     آکواریوم

13.     سامپ

14.     لوله و اتصالات

باقی لوازم و وسایل جزء تزئینات آکواریوم محسوب می گردند مانند: سیستم نور پردازی، صخره،...

یک سری لوازم نیز در صورت تمایل به داشتن آکواریوم ریف لازم است مانند:دستگاه موج ساز، چیلر یا خنک کننده، متال هالید و ...

نکته1 : بهتر است که قدرت اسکیمر را 5/1 برابر لیتراژ آب در نظر بگیرید به طور مثال برای آکواریومی با حجم L400 اسکیمر با قدرت L600 در نظر بگیرید.

نکته2 : بهتر است مواد بیولوژیکی که در سامپ کار خواهید کرد را 2 برابر لیتراژ آب در نظر بگیرید و حتی الامکان از مواد بیولوژیکی شناخته شده استفاده کنید.

در یک آکواریوم آب شور جریان آب بسیار مهم است و در داخل سامپ نیز گردش آب و سعی کنید مواد بیولوژیکی در قسمتهای پر جریان سامپ باشند.

 


 

  
 
راه اندازي عجولانه آكواريوم آب شور بدون در نظر گرفتن نيازمندي هاي مقدماتي، باعث ضرر و زيان هنگفت ميشود و چيزي جز خاطره اي تلخ در ذهن به جا نميگذارد. لذا در اينجا به معرفي تجهيرات مورد نياز آن ميپردازيم :
1)_ فيلتر تصفيه : مهمترين فاكتور محيطي در آكواريوم آب شور، كيفيت آب است. يك سيستم فيلتراسيون مناسب، از بيمار شدن ماهيان و رشد و نمو موجودات ناخواسته در آكواريوم جلوگيري ميكند. محبوب ترين و بهترين فيلترهاي موجود را ميتوان سيستم فيلتراسيون سامپ (Sump) معرفي كرد. اين سيستم به صورت يك آكواريوم مجزا در زير تانك اصلي قرار ميگيرد.
اين سيستم از بالاترين كارآيي برخوردار است. در اين روش از خرده مرجان و خرده صدف و انواع سراميك جهت فيلتراسيون بيولوژيكي و شيميايي، و از ابر و اسفنج براي فيلتراسيون فيزيكي آب استفاده ميشود. علاوه بر اين تمام وسايل داخلي مورد نياز آكواريوم مانند بخاري، چيلر، اسكيمر و غيره در سامپ قرار ميگيرد و فضاي داخلي آكواريوم طبيعي تر به نظر ميرسد. (براي اطلاعات بيشتر درمورد ساخت سامپ لطفا ايميل بدهيد يا نظر بگذاريد)


2)_ دنيتراتور (فيلتر نيترات گير) : اين فيلتر نيترات آب را به حداقل ميرساند. راه اندازي اين فيلتر معمولا هفته ها طول ميكشد. چرا كه در اين مدت اكسيژن درون آن دفع شده و در نبود اكسيژن، باكتري هاي بي هوازي (نيتروباكتر و نيتروزوموناس) شروع به فعاليت ميكنند.

آب به صورت قطره قطره وارد آن ميشود و در صورت ورود بيش از حد مجاز آب آكواريوم به آن، تعادل اكسيژني به هم ميخورد و بايستي ورودي آب را براي مدتي قطع نماييد تا اكسيژن وارد شده از بين برود. البته اين فيلتر فقط به كنترل و عدم افزايش نيترات كمك ميكند و ابتدا بايد با تعويض آب، سطح نيترات را به حداقل رساند و سپس با استفاده از اين فيلتر، سطح آن را براي بلند مدت در حد مطلوب حفظ كرد.


3)_ پروتئين اسكيمر : اين دستگاه بسيار مفيد و ضروري نوعي فيلتر شيميايي است كه با توليد حباب هوا، مواد آلي مانند پروتئين ها و اسيدهاي آمينه موجود در آب را جذب و دفع ميكند. اين مواد آلي به حباب هاي آب چسبيده و به صورت كف قهوه اي رنگي در قسمت مخصوص بالاي دستگاه جمع آوري ميشوند و بايستي هر هفته اين ظرف را تخليه و شستشو نماييد.

به هنگام افزودن داروها يا ويتامين ها و بعضي غذاهاي مخصوص مرجان ها حتما اسكيمر را مدتي خاموش نماييد زيرا همه اين مواد را از آب جمع آوري و دفع مينمايد. اين دستگاه علاوه بر فيلتراسيون شيميايي، عمل هوادهي و اكسيژن رساني به آب را نيز انجام ميدهد.


4)_ موج ساز : حفظ سلامت آبزيان، پخش يكنواخت غذا و افزودني ها و اكسيژن و ايجاد موج در آكواريوم از محسنات اين دستگاه است. استفاده از اين دستگاه در آكواريوم هاي ريف ضروري است.

حتما قبل از خريد دستگاه موج ساز، مشخصات نوشته شده توسط كارخانه سازنده را مطالعه كنيد تا با حجم و طول آكواريوم شما مطابقت داشته باشد.


5)_ بخاري، چيلر و دماسنج : وظيفه چيلر، خنك كردن آب است و در مناطق گرمسير و يا هنگامي كه بخاري بيش از حد آب را گرم كرده است كاربرد دارد. برخي چيلر ها حاوي بخاري داخلي نيز هستند و دما را به طور اتوماتيك كنترل ميكنند.


دماي آب آكواريوم بهتر است بين 25 تا 28 درجه سانتيگراد باشد اما دقت كنيد كه در صورت افزايش دما اكثر مرجان ها و شقايق ها خواهند مرد. بنابراين دقت كنيد كه از يك دماسنج دقيق استفاده نماييد.


6)_ لامپ : تركيب لامپ مهتابي با رنگ آبي به اضافه لامپ هاي متال هاليد، پذيرفته ترين و بهترين تركيب نوري براي آكواريوم هاي مرجاني است. اگر عمق آكواريوم شما بيشتر از 50 سانتيمتر باشد مي بايست حتما از لامپ متال هاليد استفاده كنيد.
با توجه به حساسيت مرجان ها و ساير آبزيان، هرگز همه لامپ ها را به طور همزمان روشن يا خاموش ننماييد زيرا به آنها شوك وارد ميشود. بهتر است با تهيه تايمر، ميزان روشنايي و ترتيب روشن شدن لامپ ها را تنظيم كنيد. از آنجايي كه در طبيعت نور خورشيد به يك باره قطع و وصل نميشود، بنابراين بهترين حالت آن است كه به تقليد از محيط طبيعت لامپ ها را به ترتيب روشن و خاموش نماييد.


7)_ استريليزه كننده مافوق بنفش (UV Sterilizer) : اين دستگاه وظيفه ضدعفوني كنندگي نور خورشيد را بر عهده دارد. اشعه مافوق بنفش خاصيت ميكروب كشي دارد و بسياري از موجودات ميكروسكوپي مضر را از بين ميبرد.از آنجايي كه اين لامپ ها درصدي از باكتري هاي مفيد را نيز از بين ميبرند، بهتر است زمان روشن بودن آن را به صورت پلكاني افزايش داد.


8)_ دستگاه شوري سنج : وظيفه اين دستگاه از نام آن مشخص است. اين دستگاه دو نوع داده را در اختيار ما قرار ميدهد. يكي شوري آب با واحد قسمت در هزار (ppt) و ديگري واحد چگالي ويژه آب (Specific Gravity) كه با چگالي آب رابطه مستقيم دارد.

در بيشتر مواقع بهترين شوري، بين 28 تا 35 قست در هزار است. ولي پيشنهاد ميكنم پيش از معرفي آبزيان جديد به آكواريوم، خصوصيات بيولوژيكي آنها را مد نظر قرار دهيد.
_________________


راه اندازی آکواریوم آب شور

+ نوشته شده در  چهارشنبه نهم شهریور ۱۳۹۰ساعت 14:0  توسط مهرداد  |